Canada | کانادا

در این صفحه مطالب مختلف و اطلاعات عمومی مربوط به کشور کانادا را می‌خوانید:

canada-flag

درباره کانادا
کانادا یکی از کشورهای آمریکای شمالی است که دارای ۱۳ استان و قلمرو است. استان‌های اصلی کانادا عبارتند از انتاریو، بریتیش کلمبیا، آلبرتا و کبک.

لیست استان‌های کانادا و قلمروها و شهرهای مهم هر استان را در جدول زیر می‌بینید:

استان‌های کاناداشهرهای مهم
آلبرتاکلگری (کالگاری)
انتاریوتورنتو
بریتیش کلمبیاونکوور
ساسکاچوانساسکاتون، رجانیا
کبکمونترآل
منیتوباوینیپیگ
نوا اسکوشیاهلیفکس (هالیفاکس)
نیوبرانزویکسنت جان، فردریکتون، مونکتون
نیوفاندلند و لابرادورسینت جانز، جزیره نیوفاندلند
قلمروهای شمالغرب (نورث وست)یلونایف (نزدیک دریاچه گریت)
قلمرو نوناووتایکالویت (در جزایر بافین)
قلمرو یوکانوایت هورس

قوانین کانادا
ما در تمام جنه‌های زندگی با قانون سر و کار داریم. قانون در امور جنائی مثل دزدی و قتل دخالت می‌کند و همنین برای فعالیت‌هایی مثل رانندگی یا پیدا کردن کار یا ازدواج هم قانون وجود دارد. قانون در کانادا از حقوق شهروندان دفاع می‌کند.

اساس سیستم قضائی کانادا را حکمیت قانون، اصول دموکراسی، و احترام به دیگران تشکیل می‌دهد. اگر مقیم کانادا هستید و در کانادا زندگی می‌کنید، لازم است که قوانین این کشور و اصول و منطق پشت قوانین را بدانید.

قوانین کانادا را می‌توان به دوسته قوانین عمومی و قوانین خصوصی تقسیم کرد.

قوانین عمومی
قوانین عمومی (Public Law) در کانادا مربوط به ارتباط شهروندان با جامعه می‌شود. مثلاً اگر شخصی قانون کیفری (جنائی) را زیر پا بگذارد، یک کار اشتباه در مقابل جامعه انجام داده است. قوانین عمومی هم دو دسته‌اند:

قوانین کیفری
قوانین کیفری یا همان قوانین جنائی (Criminal Law) مربوط به جرم و جنایت و مجازات‌های مربوط به آن می‌شود.

قوانین اساسی
قوانین اساسی (Constitutional Law) قوانینی هستند که رابطه بین قوای مختلف و دولت‌های استانی و فدرال را تعیین می‌کنند. قوانین اساسی همچنین دولت را محدود می‌کنند تا بر خلاف آزادی‌های بنیادی و حقوق بشر در مقابل شهروندان عمل نکنند.

کانادا به‌صورت فدرال اداره می‌شود یعنی بعضی از قوانین مهم و اصلی این کشور فدرال (سراسری) هستند و بعضی از قوانین هم استانی است و دولت و مجلس هر استان قوانینی را (که با قوانین فدرال تناقضی نداشته باشند) برای آن استان تصویب کرده است.

بنابراین برای انجام هر کار حقوقی لازم است که از قوانین مربوط به استانی که در آن زندگی می‌کنید اطلاع داشته باشید. گاهی بعضی از قوانین فدرال هستند و در سرتاسر کانادا یک قانون حام است اما در خیلی از موراد، قوانین استان‌ها با هم فرق دارند و اگر با قانون مربوط به استان خود اشنا نباشید ممکن است در روند حقوقی دچار مشکل شوید.

خوشبختانه در کانادا وکیل ایرانی و فارسی زبان زیادی زندگی می‌کنند که می‌توانید برای کارهای حقوقی خود به این وکلا مراجعه کنید.

سیاست‌های مهاجرت به کانادا
مهاجرت به کانادا از چند دهه پیش و توسط ساکنان اروپا شروع شد. در حال حاضر دولت کانادا برای تنظیم بازار کار و کمک به اقتصاد این کشور، به‌طور برنامه‌ریزی شده مهاجر می‌پذیرد.

روش‌های مهاجرت به کانادا

روش‌‌های کلی
برای مهاجرت به کانادا چند روش کلی وجود دارد که بسته به شرایط‌تان می‌توانید یکی را انتخاب کنید:

·     از طریق سرمایه‏‌گذاری و بیزینس

·     از طریق مهارت و پیدا کردن کار

·     از طریق بستگان یا ازدواج

·     از طریق پناهندگی

البته روش‏های دیگری هم برای اقامت موقت در کانادا وجود دارد، مثل:

·     درس خواندن در کانادا

·     مسافرت تفریحی برای دیدار

·     کار کردن موقت

در اقامت موقت یا همان ویزای دیدار، بعد از به پایان رسیدن اعتبار ویزایتان باید کانادا را ترک کنید. اما با توجه به این‌که در مدت اقامت‏‌تان درس خوانده‌اید یا کار کرده‌‌اید، ‏ممکن است بتوانید برای اقامت دائم، یا همان مهاجرت، اقدام کنید.

فدرال یا استانی
روش‏‌های مهاجرت به کانادا، صرف‌نظر از اینکه از طریق سرمایه‏‌گذاری و کارآفرینی باشد، یا از طریق پیدا کردن کار و یا بعد از اقامت موقت برای اقامت دائم اقدام کنید، به دو دسته کلی دیگر هم تقسیم می‏‌شوند:

·     از طریق فدرال (سراسری)

·     از طریق یکی از استان‏ها

فدرال
برنامه‌ه‏ای مهاجرت فدرال، سراسری هستند و معمولاً توسط دولت فدرال کانادا و طبق نیازها و سیاست‏های دولت، معرفی یا به‏‌روز می‏‌شوند. مثلاً ممکن است لیست مشاغل مورد نیاز را هر چند وقت یکبار اصلاح کنند و یا امتیاز بعضی از مهارت‏‌ها را تغییر بدهند، یا روش‏های سرمایه‏‌گذاری را اضافه یا کم کنند. گاهی یک روش مهاجرت را ابتدا بصورت آزمایشی (پایلوت) معرفی می‏‌کنند و بعد از چند سال یا آن را دائمی می‏کنند و یا آن را حذف می‌کنند.

استانی
در بین استان‏‌های کانادا، دولت استان کبک اختیارات بیشتری دارد و مهاجران را از طریق قوانین و نیازها و سیاست‏‌های خودش می‏‌پذیرد. اما استان‌های دیگر می‏‌توانند صرفاً موافقت خود را با پذیرش متقاضیان به دولت اعلام کنند و متقاضی پرونده خود را از طریق اداره مهاجرت دولت فدرال پیگیری کند.

در این بین، برنامه‌‏ای موسوم به مهاجرت استانی یا کاندیدای استانی (PNP) وجود دارد که افراد با توجه به نیازهای هر استان می‏‌توانند برای آن استان اقدام کنند.  برنامه دیگری هم به اسم مهاجرت آتلانتیک وجود دارد که مخصوص چهار استان مجاور اقیانوس اطلس (آتلانتیک) است. این چهار استان جمعیت نسبتاً پیری دارند و دولت کانادا به این فکر افتاده که مهاجرت جوان‏‌ترها و کسانی که می‏‌توانند کار کنند را به این استان‏‌ها آسان‏‌تر کند.

از طریق سرمایه‏‌گذاری و بیزینس
در زیرمجموعه بیزینس (کسب و کار)، روش‌های متعددی وجود دارد که هرکدام شرایط خود را دارد. مثلاً اگر بخواهید از طریق فدرال اقدام کنید، تنها راه موجود ویزای استارت‏‌آپ است که در آن شما کارآفرینی می‏‌کنید و یک کسب و کار جدید راه می‏اندازید اما برای آن لازم نیست خودتان سرمایه‏‌گذاری کنید. دولت کانادا نهادهایی را تعیین کرده که آنها با بررسی ایده یا کسب و کار مورد نظرتان، ممکن است سرمایه یا امکانات لازم را در اختیار شما قرار بدهند.

اما استان کبک هم برنامه‏‌های مرتبط با بیزینس دارد. یکی از این روش‌ها همان کارآفرینی است اما در این روش خودتان باید سرمایه‏ لازم را اشته باشید. روش دیگر مرتبط با بیزنس و سرمایه‏‌گذاری در کبک، خوداشتغالی نام دارد که شما کسب و کار متعلق به خودتان را از ایران (یا هر کشور دیگر) به کبک منتقل می‏‌کنید.

از طریق مهارت و پیدا کردن کار
اگر دارای مهارت یا تخصصی باشید که کانادا به آن نیاز داشته باشد، باز هم راه‏‌های مختلفی روبروی شماست: اینکه از طریق فدرال اقدام کنید، یا از طریق استان کبک اقدام کنید و یا از طریق استان‏ها اقدام کنید (کاندیدای استانی یا آتلانتیک). هرکدام از این روش‌ها روند جداگانه‌ای دارد ضمن اینکه استان‏های مختلف ممکن است به مهارت‌های مختلف نیاز داشته باشند. پس یا باید در جریان نیازهای استان‏‌ها و روش‌های مختلف باشید و یا با راهنمایی یک وکیل یا مشاور مسلط به امور مهاجرت کانادا، روش مورد نظر را انتخاب کنید.

از طریق بستگان
این روش مناسب کسانی است که اولاً یکی از بستگان آنها در کانادا زندگی می‏‌کند و شهروند کاناداست و ثانیاً خودشان مهارت یا کسب و کاری ندارند که بتوانند از آن طریق اقدام کنند. بدیهی است که اگر همسر شما شهروند کانادا باشد و یا قصد ازدواج با یک شهروند کانادایی را داشته باشید، در اولویت خواهید بود. داشتن خویشاوند درجه یک مثل والدین، فرزند، یا پدر/مادربزرگ و نوه هم امتیاز محسوب می‏شود اما معمولاً داشتن بستگان دورتر در کانادا مزیتی حساب نمی‏‌شود و نمی‌توان از طریق آنها اقدام کرد.

از طریق پناهندگی
می‌توان گفت پناهندگی باید آخرین روشی باشد که کسی به آن فکر کند چون روال یکسان و روتینی ندارد و سرنوشت پرونده‌های پناهندگی از قبل قابل پیش‏‌بینی نیست. به همین دلیل است که وکلا و مشاوران مهاجرت معمولاً این روش را پیشنهاد نمی‏‌کنند.

هزینه مهاجرت به کانادا
هر کدام از شیوه‏‌های مهاجرت به کانادا هزینه‏‌های خود را دارد. مسلم است که اگر بخواهید از شیوه‏‌های سرمایه‏‌گذاری و بیزنسی استفاده کنید، علاوه بر هزینه پروسه تقاضای اقامت، باید حداقلی از سرمایه هم داشته باشید که این مبلغ از چند صد هزار دلار شروع می‏‌شود و در بعضی از روش‌‏ها به بالاتر از یک میلیون دلار می‏رسد. اما روش‏‌های دیگر صرفاً شامل هزینه پروسه ویزا می‏‌شوند که مبلغ پایه آن حدود هزار دلار کانادا برای هر فرد است و بسته به این‌که مجرد یا متأهل باشید یا چند فرزند داشته باشید، هزینه‏‌ها بیشتر می‏‌شود. البته باید هزینه انگشت‏‌نگاری و اثبات تمکن مالی در بعضی از روش‏‌های مهاجرت به کانادا را هم به آن اضافه کنید. اگر بخواهید با یک وکیل مهاجرت کار کنید، بسته به اینکه چه خدماتی از وکیل دریافت کنید، مقداری هم باید برای این منظور هزینه کنید.