درباره مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به کانادا چند روش کلی وجود دارد که بسته به شرایطتان می‏توانید یکی را انتخاب کنید:

  • از طریق سرمایه‏ گذاری و بیزنس
  • از طریق مهارت و پیدا کردن کار
  • از طریق بستگان یا ازدواج
  • از طریق پناهندگی

البته روش‏های دیگری هم برای اقامت موقت در کانادا وجود دارد، مثل:

  • درس خواندن در کانادا
  • مسافرت تفریحی برای دیدار
  • کار کردن موقت

در اقامت موقت یا همان ویزای دیدار، بعد از به پایان رسیدن اعتبار ویزایتان باید کانادا را ترک کنید. اما با توجه به اینکه در مدت اقامت‏تان درس خوانده ‏اید یا کار کرده‏ اید، ‏ممکن است بتوانید برای اقامت دائم، یا همان مهاجرت، اقدام کنید.

فدرال یا استانی

روش‏های مهاجرت به کانادا، صرف نظر از اینکه از طریق سرمایه ‏گذاری و کارآفرینی باشد، یا از طریق پیدا کردن کار و یا بعد از اقامت موقت برای اقامت دائم اقدام کنید، به دو دسته کلی دیگر هم تقسیم می‏شوند:

  • از طریق فدرال (سراسری)
  • از طریق یکی از استان‏ها

فدرال
برنامه‏ های مهاجرت فدرال، سراسری هستند و معمولاً توسط دولت فدرال کانادا و طبق نیازها و سیاست‏های دولت، معرفی یا به‏روز می‏شوند. مثلاً ممکن است لیست مشاغل مورد نیاز را هر چند وقت یکبار اصلاح کنند و یا امتیاز بعضی از مهارت‏ها را تغییر بدهند، یا روش‏های سرمایه ‏گذاری را اضافه یا کم کنند. گاهی یک روش را ابتدا بصورت آزمایشی (پایلوت) معرفی می‏کنند و بعد از چند سال یا آن را دائمی می‏کنند و یا آن را حذف می‏کنند.

استانی
در بین استان‏های کانادا، دولت استان کبک اختیارات بیشتری دارد و مهاجران را از طریق قوانین و نیازها و سیاست‏های خودش می‏پذیرد. اما استان‏های دیگر می‏توانند صرفاً موافقت خود را با پذیرش متقاضیان به دولت اعلام کنند و متقاضی پرونده خود را از طریق اداره مهاجرت دولت فدرال پیگیری کند.

در این بین، برنامه‏ای موسوم به مهاجرت استانی یا کاندیدای استانی (PNP) وجود دارد که افراد با توجه به نیازهای هر استان می‏توانند برای آن استان اقدام کنند. برنامه دیگری هم به اسم مهاجرت آتلانتیک وجود دارد که مخصوص چهار استان مجاور اقیانوس اطلس (آتلانتیک) است. این چهار استان جمعیت نسبتاً پیری دارند و جدیداً دولت کانادا به این فکر افتاده که مهاجرت جوان‏ترها و کسانی که می‏توانند کار کنند را به این استان‏ها آسان‏تر کند.

کانادا از طریق سرمایه ‏گذاری و بیزنس

در زیرمجموعه بیزنس (کسب و کار)، روش‏های متعددی وجود دارد که هرکدام شرایط خود را دارد. مثلاً اگر بخواهید از طریق فدرال اقدام کنید، تنها راه موجود ویزای استارت‏آپ است که در آن شما کارآفرینی می‏کنید و یک کسب و کار جدید راه می‏اندازید اما برای آن لازم نیست خودتان سرمایه ‏گذاری کنید. دولت کانادا نهادهایی را تعیین کرده که آنها با بررسی ایده یا کسب و کار مورد نظرتان، ممکن است سرمایه یا امکانات لازم را در اختیار شما قرار بدهند.

اما استان کبک هم برنامه ‏های مرتبط با بیزنس دارد. یکی از این روش‏ها همان کارآفرینی است اما در این روش خودتان باید سرمایه‏ لازم را داشته باشید. روش دیگر مرتبط با بیزنس و سرمایه ‏گذاری در کبک، خوداشتغالی نام دارد که شما کسب و کار متعلق به خودتان را از ایران (یا هر کشور دیگر) به کبک منتقل می‏کنید.

از طریق مهارت و پیدا کردن کار

اگر دارای مهارت یا تخصصی باشید که کانادا به آن نیاز داشته باشد، باز هم راه‏های مختلفی روبروی شماست: اینکه از طریق فدرال اقدام کنید، یا از طریق استان کبک اقدام کنید و یا از طریق استان‏ها اقدام کنید (کاندیدای استانی یا آتلانتیک). هرکدام از این روش‏ها روند جداگانه‏ای دارد ضمن اینکه استان‏های مختلف ممکن است به مهارتهای مختلف نیاز داشته باشند. پس یا باید در جریان نیازهای استان‏ها و روش‏های مختلف باشید و یا با راهنمایی یک وکیل یا مشاور مسلط به امور مهاجرت کانادا، روش مورد نظر را انتخاب کنید.

از طریق بستگان

این روش مناسب کسانی است که اولاً یکی از بستگان آنها در کانادا زندگی می‏کند و شهروند کاناداست و ثانیاً خودشان مهارت یا کسب و کاری ندارند که بتوانند از آن طریق اقدام کنند. بدیهی است که اگر همسر شما شهروند کانادا باشد و یا قصد ازدواج با یک شهروند کانادایی را داشته باشید، در اولویت خواهید بود. داشتن خویشاوند درجه یک مثل والدین، فرزند، یا پدر/مادربزرگ و نوه هم امتیاز محسوب می‏شود اما معمولاً داشتن بستگان دورتر در کانادا مزیتی حساب نمی‏شود و نمی‏توان از طریق آنها اقدام کرد.

از طریق پناهندگی

می‏توان گفت پناهندگی باید آخرین روشی باشد که کسی به آن فکر کند چون روال یکسان و روتینی ندارد و سرنوشت پرونده‏های پناهندگی از قبل قابل پیش‏بینی نیست. به همین دلیل است که وکلا و مشاوران مهاجرت معمولاً این روش را پیشنهاد نمی‏کنند.

هزینه مهاجرت به کانادا

هر کدام از شیوه ‏های مهاجرت به کانادا هزینه ‏های خود را دارد. مسلم است که اگر بخواهید از شیوه ‏های سرمایه ‏گذاری و بیزنسی استفاده کنید، علاوه بر هزینه پروسه تقاضای اقامت، باید حداقلی از سرمایه هم داشته باشید که این مبلغ از چند صد هزار دلار شروع می‏شود و در بعضی از روش‏ها به بالاتر از یک میلیون دلار می‏رسد.

اما روش‏های دیگر صرفاً شامل هزینه پروسه ویزا می‏شوند که مبلغ پایه آن حدود هزار دلار برای هر فرد است و بسته به اینکه مجرد یا متأهل باشید یا چند فرزند داشته باشید، هزینه ‏ها بیشتر می‏شود. البته باید هزینه انگشت‏ نگاری و اثبات تمکن مالی در بعضی از روش‏های مهاجرت را هم به آن اضافه کنید. اگر بخواهید با یک وکیل مهاجرت کار کنید، بسته به اینکه چه خدماتی از وکیل دریافت کنید، مقداری هم باید برای این منظور هزینه کنید.

میتوانید با خبره ترین وکلای مهاجرت به کانادا در این صفحه تماس بگیرید.